"Wpisani w historię Chojna"

 
 

Skrzypczak-Leon

Bronisław Jankowski 

Urodzony w 19.. w Chojnie, ojciec Leon, matka ....  z domu szkoła podstawowa w Chojnie. W okresie okupacji na robotach w Niemczech.
W 19.. roku ożenił się z Marią .., przejął gospodarstwo poniemieckie w okolicy Strzelec Krajeńskich. 
W roku ... przeprowadził się z żoną Marią na ojcowiznę do Chojna. Od tego czasu datuje się jego wieloletnia działalność społeczna dla Chojna. Był inicjatorem wielu czynów społecznych, z jego inicjatywy został wybudowany nowy budynek Klubu Rolnika (w którym mieścił się Ośrodek Zdrowia, Biblioteka Publiczna), odcinek szosy od Remizy Strażackiej do Szkoły Podstawowej. Po zbudowaniu szosy Wronki Chojno przy której miał swój udział, załatwił kursowanie autobusów KSK. Dla Chojna było to prawdziwe okno na świat, umożliwiło nam młodym podjęcie nauki we Wronkach, Szamotułach i Poznaniu. Był prezesem Kółka Rolniczego za jego prezesury powstała baza Kółka Rolniczego, Betoniarnia, Stolarnia i Brygada budowlana. W Chojnie powstały miejsca pracy. Został wybudowany obecny Dom  Pomocy Społecznej (DPS), powstał Dom Nauczyciela. Walnie przyczynił się do z telefonizowania wsi (została zamontowana automatyczna centrala telefoniczna typu „Agata” - 100 numerowa).
Bronisław Jankowski należał do grupy osób popierających powstanie ośrodka wypoczynkowego w Chojnie widząc w tym drogę awansu dla wsi. Przez wiele lat pełnił funkcję radnego Gromadzkiej Rady Narodowej w Chojnie, Powiatowej w Szamotułach i Gminnej we Wronkach. Sprawował funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Sołeckiej w Chojnie, została w tym czasie rozbudowana w ramach czynu sala wiejska (przybudowano kuchnię, pomieszczenia pomocnicze). Za kadencji, gdy był Przewodniczącym Rady Sołeckiej (Rada Sołecka była wspólna dla trzech sołectw chojeńskich) utwardzono większość dróg gminnych tłuczniem i żużlem przywożonych w ramach czynu przez rolników co w zdecydowany sposób poprawiło stan dróg. Pomysłem pana Bronisława było by wybudować boisko sportowe z prawdziwego zdarzenia. Zostały poczynione starania o uzyskanie odpowiedniego terenu. Pomysł zrealizował Jan Jankowski. Zawsze na sercu leżało Mu dobro ogólne, nigdy nie liczył czasu jaki poświęca dla wsi. Jest do dziś cenionym autorytetem w sprawach wsi, chociaż zdrowie nie pozwala na czynny udział. Nie myśli i nie mówi kategoriami „Ja”  tego sam dokonałem, jest osobą skromną.
Za swą działalność został wielokrotnie odznaczony.       

Jarosław Mikołajczak

 

 

Powrót na stronę główną