10 rocznica Koła Śpiewaczego "CHOJANKI"
która odbyła się 2 lipca 2011 r
pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wronki

 

 

 

 

Program uroczystości 10-lecia koła śpiewaczego Chojanki

1. godz. 13.30 zbiórka przy Remizie OSP

2. godz. 14.00 Msza Święta - wystąpi Chór MILENIUM

3. Przemarsz na stadion sportowy

4. Uroczyste otwarcie

WYSTĘPY ZESPOŁÓW

1. "Chojanki" - Chojno / Koło Śpiewacze "Chojanki" powstało w styczniu 2001 roku. Założycielem był p. Jan Jankowski, który został kierownikiem.
Na początku do zespołu należało 10 osób ( Jan Jankowski, Małgorzata Jankowska, Bożena Ignyś, Daniela Dymek, Ewa Szymczak, Irena Kaczmarek,
Zofia Mikołajczak, Teresa Piasek, Maria Kowala, Irena Daniel), a instruktorem, nauczycielem był p. Henryk Stróżyna. Pierwszy występ odbył się z okazji Dnia Kobiet w Domu Kultury w Chojnie dla pań z KGW. Było wiele tremy ale i była radość, że zaistnieliśmy na naszym terenie. Zaczęliśmy uświetniać wiele imprez okolicznościowych w naszej miejscowości. Pomału zaczęło nam przybywać coraz więcej pań i zespół liczył już 14 osób. Mimo wielu prac domowych znalazłyśmy czas, żeby raz w tygodniu się spotkać na 2 godziny i sobie pośpiewać i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Gdy Jan Jankowski został dyr. WOK - Wronki, kierownikiem zespołu została p. Bożena Ignyś. Nastąpiła również zmiana - p. Henryka Stróżynę zastąpił p. Włodzimierz Kukuła.
I tak małymi kroczkami swoje występy dawałyśmy na terenie wsi Chojno, gminy Wronki oraz powiatu szamotulskiego i międzychodzkiego; pikniki emerytów
i rencistów, dożynki, stoły wielkanocne, imprezy agroturystyczne (Poznań Wola, Przecław, Targi Poznańskie i wiele innych imprez okolicznościowych.
Właśnie na takich spotkaniach mimo śpiewania mogłyśmy wymieniać się doświadczeniami jako gospodynie, poznawać i odkrywać swoje umiejętności
i umiejętnie je wykorzystać. Chcę tu wymienić naszą gospodynię Zofię Mikołajczak, która z nami śpiewała, lecz ma zdolności kulinarne. Ma certyfikat na "chleb źanny" i nie jedni jedli jej chleb z pieca chlebnego i zachwalali. Cieszymy się że jest między nami i podtrzymuje tradycję. Brałyśmy też udział
w prezentacjach dorobku artystycznego ludzi III wieku w Pile. Tam wystawiałyśmy robótki ręczne - gdzie można wyróżnić p. Gabrielę Majchrzak, p. Grażynę Majchrzak i p. Bożenę Ignyś. Również brałyśmy udział na Wielkopolskim Festiwalu Zespołów Śpiewaczych, Kół Gospodyń Wiejskich w Dusznikach,
- Na przeglądzie Zespołów Wokalnych i kabaretów, klubów seniora i osób niepełnosprawnych - Ostroróg.
- Rodzinna biesiada narodów - "Lubimy Europę i Niemcy".
Zdobyliśmy wiele pucharów, dyplomów oraz możemy się pochwalić kroniką, którą od początku prowadziła p. Bożena Ignyś razem z p. Anną Lisińską.
Informacje udokumentowane są zdjęciami. Pani Bożena Ignyś była niesamowicie zaangażowana w prowadzenie koła śpiewaczego "Chojanki".
Dbała o jego wizerunek. Była człowiekiem bardzo pracowitym, upartym w dążeniu do celu.
Pracę społeczną i sprawy Chojna stawiała na pierwszym miejscu przed rodzinnymi i osobistymi. panie pod jej kierownictwem organizowały stoiska
z tradycyjnym jadłem wiejskim, sprzedawały je by zarobić chociażby na stroje. Odeszła od nas niespodziewanie 23 sierpnia 2009 roku, zostawiając pustkę
w naszych sercach, lecz pozostawiła nam swoją pracę i kierunek do dalszego działania. Kierownikiem koła została Anna Lisińska - prowadziła koło
i zajmowała sie kroniką.
10 marca 2011 roku funkcję kierownika zespołu objęła p. Aleksandra Jankowska.

Historię koła opracowała Anna Lisińska

 

2. "Złoty Kłos" - Duszniki / Istnieje 8 lat, składa się z członków klubu Seniora. Zespół bierze udział w przeglądach i spotkaniach zaprzyjaźnionych klubów seniora w całej Wielkopolsce.

3. "Borowszczaki" - Lubasz  /  Zespół istnieje przy Towarzystwie Seniorów "Słoneczko" w Lubaszu. To najmłodszy stażem zespół, gdyż powstał w maju 2010 roku, ale za to bardzo aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy Lubasz i powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz szamotulskiego. Bierze udział w przeglądach chórów, festiwalach pieśniarskich, festynach i dożynkach uzyskując wiele nagród, dyplomów i wyróżnień.

4. "Koźlary" Kapela Dudziarska - Stęszew   /  Kapela może się poszczycić wieloma sukcesami a mianowicie; brała udział w IX Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Złotowie zdobywając I miejsce, również I miejsce otrzymała w konkursie muzyki ludowej w Kopanicy. Wielokrotnie bierze udział w prestiżowych wydarzeniach takich jak; - spotkania dudziarzy w Połajewie, - powiatowym przeglądzie zespołów w Pobiedziskach, - w ogólnopolskich konfrontacjach kapel dudziarskich w Poznaniu, - biesiadzie koźlarskiej w Zbąszyniu i wielu innych. Ponadto w ramach wymiany kulturalnej Koźlary grają w Suchej Beskidzkiej, Makowie Podhalańskim, Ludzimierzu czy Jaśle. Zespół Koźlary w 20110 roku obchodził 10-lecie swego istnienia.

5. "Sonata" - Oborniki  /  Zespół liczy 23 osoby. Istnieje od 1997 roku przy oddziale rejonowym Zarządu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Obornikach. Zespół występuje w różnym repertuarze, głównie w swoim klubie oraz na zaproszenie związane z przeglądami zespołów śpiewaczych.

6. "Modrzanki" - Modrze  /  Zespół istnieje w Domu Kultury w Stęszewie jako stała forma aktywizacji mieszkańców gminy. A nade wszystko dla zachowania tradycji wielkopolskiej w społeczności lokalnej. W tym roku zespół obchodzi XV-lecie istnienia.

7. "Chabry" - Wronki  /  Zespół istnieje od 2004 roku i uczestniczy w różnych prezentacjach i przeglądach muzycznych, gdzie zdobywa szereg pucharów i wyróżnień.

8. "Jaśki" - Ostroróg  /  "Ostrorowskie Jaśki" to zespół wokalny, uczestniczy w imprezach charytatywnych i uroczystościach organizowanych w gminie. Brał udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Seniorów w Bydgoszczy, przeglądach muzycznych w Trzemesznie i Pile. Jest organizatorem "Jesiennego Koncertowania" i "Przeglądu Dorobku Kulturalnego" w Ostrorogu.

9. Występ Grupy Tanecznej działającej przy Zespole Szkół nr 1 na ul. Leśnej we Wronkach.

10. "Radość" - Chełminko / Zespół Pieśni Ludowej "Radość", działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Chełminku od 1986 roku. W swym repertuarze posiada piosenki ludowe z rejonu Wielkopolski a także pieśni biesiadne, zasłyszane i własne. Zespół śpiewa na biesiadach, festynach, dożynkach i imprezach okolicznościowych w swojej gminie i poza jej granicami.

11. "Srebrna Nutka" - Szamotuły

Organizatorzy:
Wroniecki Ośrodek Kultury, Chojanki, Rady Sołeckie wsi Chojno, Rada Parafialna, KGW i KR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziękowanie

Koło Śpiewacze Chojanki składa serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy włączyli się do pomocy w zorganizowanie 10-lecia koła śpiewaczego „Chojanki”.

Szczególnie serdecznie dziękujemy:

1. Firmie Samsung Wronki
2. Radom Sołeckim wsi Chojno
3. Radzie Parafialnej z proboszczem ks. kanonikiem Pawłem Pawlickim
4. Burmistrzowi Miasta i Gminy Wronki Panu Mirosławowi Wieczorowi
5. Dyrektorowi i pracownikom WOK Wronki
6. OSP Chojno
7. Firmie „SANUS” Wronki
8. Kołu Gospodyń Wiejskich w Chojnie
9. SUR Ćmachowo
10. Gminnemu Związkowi Kółek i Organizacji Rolniczych
11. Stacji Diagnostycznej Ćmachowo
12. Starostwu Powiatowemu w Szamotułach
13. Bankowi Spółdzielczemu Duszniki
14. Firmie „Hydraulik” Bogdana Mikołajczaka z Piły
15. Pawłowi Kurdelskiemu z Poznania
16. Bankowi Spółdzielczemu z Wronek
17. Firmie „SEMCO” ze Śmiłowa – Krystynie i Jerzemu Just
18. Kółku Rolniczemu Chojno
19. Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska Wronki
20. Organistce Annie Jankowskiej
21. Przewodniczącemu Rady Miasta i Gminy Wronki Ryszardowi Firletowi
22. Radnemu Sławomirowi Śniegowskiemu
23. Radnemu Jarosławowi Mikołajczakowi

Kierownik Koła Śpiewaczego Aleksandra Jankowska